ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 13-ին հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի Փիլիսոփայության եւ հոգեբանության ֆակուլտետի փիլիսոփայության բաժնի դասախոսների եւ ուսանողների հետ:
Մինչ փոխնախագահի հետ հանդիպումը, ուսանողները ներկա էին եղել «Ինտերնետով հրապարակային եւ անհատական ծանուցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
Ողջունելով ուսանողներին ՀՀ Ազգային ժողովում` Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքն ու գործունեությունը, անդրադարձել խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգերին, որից հետո պատասխանել ուսանողների հարցերին:
Հարցերն առնչվել են տարբեր ոլորտների եւ խնդիրների` սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում երկրի կառավարման ձեւի փոփոխման նպատակահարմարություն, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորում, արտաքին ու ներքին քաղաքական գործընթացներ եւ այլն:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է. «Ղարաբաղյան հիմնահարցի վերաբերյալ մեր կարծիքը հստակ է եւ անբեկանելի, մենք պետք է հասնենք 1988 թվականին Արցախում եւ Հայաստանի Հանրապետությունում մեր ժողովրդի պահանջի իրականացմանը. այն է՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացում: Սա արժանապատվության պայքար է, սա սեփական երկրում սեփական ճակատագիրը տնօրինելու եւ որոշելու պայքար է եւ Արցախի անկախությունն այլընտրանք չունի: Մենք այնտեղ ունենք քսանվեցամյա անկախ պետություն` իր ընտրված նախագահով, խորհրդարանով, ընդդիմությամբ ու իշխանությամբ, քաղաքացիական հասարակությամբ եւ 150.000 հերոս բնակչությամբ, ովքեր ընտրել են արժանապատիվ ապրելու ճանապարհը: Հայաստանի Հանրապետությունն էլ, որպես Արցախի Հանրապետության երաշխավոր, ջանք չի խնայելու, որպեսզի մենք հասնենք հարցի խաղաղ հանգուցալուծմանը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը, խոսելով նաեւ ազգային եւ հոգեւոր արժեքների կարեւորությունից՝ նշել է. «Մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր ազգային եւ քրիստոնեական արժեքները, միայն ազգային ավանդական եւ քրիստոնեական արժեքների վրա խարսխված Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է լինել ուժեղ երկիր: Մեր պետության հենարանն ազգային եւ քրիստոնեական արժեքներն են»:

13 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с преподавателями и студентами философского отделения факультета философии и психологии ЕГУ.
До встречи с вице-спикером студенты   присутствовали на обсуждении проекта о внесении поправок в закон РА “О публичном и персональном уведомлении по интернету”.
Приветствуя гостей в НС, Э.Шармазанов представил структуру, деятельность, политические силы парламента, процедуры обсуждения законодательных инициатив и др.
Вице-спикер ответил на вопросы студентов, касающиеся различных сфер и проблем – целесообразности изменения в итоге конституционных реформ   формы правления страны, урегулирования НК-проблемы, внешне- и внутриполитических процессов и т.д.
Обратившись к НК-проблеме, Э.Шармазанов, в частности, отметил: “Наше мнение по Карабахской проблеме четко и неизменно – мы   должны достичь осуществления требования 1988 года народа Арцаха и Республики Армения, а именно полной реализации права народа Арцаха на самоопределение. Это борьба за достоинство, борьба за возможность определять собственную судьбу в собственной стране, и независимость Арцаха не имеет альтернативы. Мы здесь имеем 26-летнюю независимую страну, со своим избранным президентом, парламентом, властью и оппозицией, гражданским обществом и 150-тысячным героическим народом, избравшим путь достойной жизни. Республика Армения, как гарант Республики Арцах,   не пожалеет усилий для достижения мирной развязки вопроса”.
Вице-спикер НС, говоря о важности национальных и духовных ценностей, отметил: “Мы обязаны сохранить наши национальные   и христианские ценности; только опирающаяся на традиционные национальные и христианские ценности Республика Армения может быть сильной страной. Опора нашего государства – национальные   и христианские ценности”.